Familjepaddling (fd Medlemspaddling)

Under sommaren kommer vi att genomföra något vi kallar familjepaddling. Vi kommer att träffas i klubbhuset varje måndag för att paddla tillsammans, även ha andra gemensamma aktiviteter t.ex. grillning. Familjepaddlingen är öppen för alla som vill komma ut i naturen. Man behöver inte vara medlem i klubben.

Som hörs av namnet så lämpar sig dessa tillfällen för hela familjen. Då vi har kajaker och canadensare så finns möjligheten även för de lite yngre som ännu inte kan paddla själva, att komma med mamma och pappa eller far och morföräldrar ut på vattnet.

Kickoff med prova på paddling lördag 19 maj mellan 14 – 17 vid klubbstugan på Kanikenäset. Då vi kommer att även visa upp klubbens verksamheter.

Därefter kommer vi att utgå från klubben varje måndag kl 18:00 fram till en bit in i september. En måndagskväll i månaden kommer vi att ha flera instruktörer på plats.